Lynchův syndrom se dá prokázat molekulárně genetickým vyšetřením z krve jedince. Tato metoda je však nákladná a provádí se jen u těch jedinců, kteří mají podezření na toto onemocnění.
Podezření na Lynchův syndrom vzniká tehdy, když:
K vyšetření nádorů a potvrzení souvislosti s Lynchovým syndromem se používají tyto metody:
Nejčastějším nádorem při Lynchově syndromu je nádor tlustého střeva (kolorektální karcinom). Ve spojení s Lynchovým syndromem se nazývá Dědičný nepolypózní kolorektální karcinom (HNPCC – Hereditary Non-Polyposis Colorectal Cancer).
Mezi histologické znaky HNPCC patří:
1. Lymfotropie - Nádorová tkáň je silně infiltrována lymfocyty (tmavě modré tečky).
|
2. Hlenová jezírka - Hlen se při hemotoxylin-eosin barvení znázorní světle fialově. Uprostřed jezírka patrné ostrůvky tvořené nádorovými buňkami.
|
3. Prstenčité buňky.
|
4. Medulární vzhled - Nádorové buňky nevytvářející žádnou strukturu. Architektura nádoru je rozpadnutá.
|
Na DNA existují úseky, které se nazývají mikrosatelity. Jedná se o místa, kde DNA polymeráza, která vytváří nové vlákno DNA při její replikaci, nejčastěji chybuje. Proto se na tyto úseky v testu zaměřujeme. DNA MMR proteiny tyto chyby opravují. Při jejich absenci chyby zůstávají. V testu mikrosatelitní nestability se porovnává DNA zdravé tkáně ke tkáni nádorové. Testuje se 5 úseků. Klasifikace se odvíjí, kolik z pěti mikrosatelitů je pozměněných oproti původním mikrosatelitům zdravé tkáně. Vysoká nestabilita (MSI-High) je u 2-5 úseků z 5. Nízká nestabilita (MSI-Low) u 1 úseku z 5. Pokud žádný, jedná se o mikrosatelitní stabilitu (MSS) a Lynchův syndrom je vyloučen.
Pozitivní výsledek testu BRAF v nádoru téměř vždy vylučuje Lynchův syndrom. Takovýto nádor je považován za sporadický, nemající dědičnou souvislost.
Promotor je úsek na DNA, ve kterém je informace řízení exprese genu. I gen MLH1 má svůj promotor. V některých případech tento promotor může být tzv. metylován. Přítomnost metylových skupin na promotoru způsobí, že nebude vysílat informaci k expresi příslušného genu a to vede k chybění proteinu. Můžeme si představit, že informace na DNA je uzamčená. V případě genu MLH1 to znamená, že se nebude exprimovat protein MLH1 a zároveň nebude přítomen i vedlejší protein PMS2, protože je degradován ubiquitinovou cestou k recyklaci aminokyselin. Hypermetylace promotoru genu MLH1 tedy vede ke stejnému klinickému obrazu jako Lynchův syndrom. Avšak nejedná se o Lynchův syndrom, protože hypermetylace promotoru genu MLH1 není dědičná. Zároveň ale Lynchův syndrom nevylučuje.
Imunohistochemickým (IHC) vyšetřením detekujeme přítomnost nebo absenci DNA MMR proteinů v buňkách. Protilátky, které nesou barvu, se specificky navážou na předem určený DNA MMR protein. Používají se protilátky proti MLH1, PMS2, MSH2, MSH6. Takto obarvený preparát se poté odečítá pod mikroskopem. Pokud se nevytváří jeden z hlavních proteinů (MLH1 resp. MSH2), bude nepřítomen i protein vedlejší (PMS2 resp. MSH6), protože je nepotřebný. Všechny nepotřebné proteiny buňka degraduje ubiquitinovou cestou, aby šetřila aminokyselinami. Pokud se nevytváří protein vedlejší, hlavní zůstane přítomen. Tento test nedokáže rozlišit mutaci v genu MLH1 a hypermetylaci promotoru genu MLH1. Výsledek bude v obou případech stejný, tedy absence proteinu MLH1 i PMS2.
Pokud výsledky vyšetření vyjdou pozitivně pro Lynchův syndrom, pacient je kontaktován a je mu provedeno molekulárně genetické vyšetření mutace z krve, které dědičné onemocnění potvrdí. Následně jsou kontaktováni a otestováni všichni členi rodiny pacienta.
Následuje text Prenatální diagnostika »