Pokud je případ, kdy jeden nebo oba manželé mají průkaz mutace v genu spojeným s Lynchovým syndromem a tento pár plánuje těhotenství, je možné zvážit provedení tzv. preimplantační diagnostiky (PGD). Jedná se o to, že je možné zajistit, aby u nově narozeného potomka nebyla přítomná stejná mutace spojena s výskytem Lynchova syndromu.
Podmínky pro provedení preimplantančí diagnostiky (PGD):
Tato metoda je v současné době dostupná v centrech asistované reprodukce, která provádějí preimplantační diagnostiku.
Přítomnost mutace spojené s Lynchovým syndromem u plodu je možné i po spontánním otěhotnění během těhotenství - pomocí provedení odběru vzorku plodové vody (aminocentéza) nebo odběru vzorku z placenty (CVS). Při těchto metodách také získáme přímo buňky plodu s DNA plodu. Ovšem zůstává otázkou, jak bychom postupovali v případě průkazu mutace Lynchova syndromu u plodu. V ČR je možnost těhotenství ukončit při průkazu závažné vrozené vady do konce 24. týdne těhotenství. V případě průkazu mutace Lynchova syndromu u plodu, který bude jinak bez vrozených vývojových vad, je eticky minimálně sporné.
V případě zájmu o tento typ diagnostiky doporučuji nejlépe ještě před otěhotněním kontaktovat genetické centrum a podstoupit genetickou konzultaci.
MUDR. PETR LOŠAN Parková 1254/11a 326 00 Plzeň tel.: 377 241 529 web: www.genetika-plzen.cz |
Následuje text Léčba »